ÖKO reklaamkingitused
Öko reklaamkingitused ehk keskkonnasõbralikud meened - kas lihtsalt moodne sõnakõlks, või reaalne keskkonnahoid?
Keskkonnasõbralikud öko kingitused kõlab mõttena hästi, kahjuks ei ole tihti aga sõnade taga reaalset kasu, ehk et toote mõni aspekt või detail on küll taaskasutatud, aga kogu tootmisprotsessi ahel, materjalide päritolu ja muud tähtsad faktorid on teadmata. Kuna meie tootevalik on kokku kogutud väga paljude erinevate tarnijate valikutest, on ka lähenemisviisid erinevate sarjade puhul erinevad. Küll aga saame meie põhitarnijate puhul kinnitada, et viimased aastad on toonud palju muudatusi ja sellele pööratakse väga suurt rõhku. Raske töö tulemusena on mitmed tootesarjad muutunud täielikult öko sertifikaatidele vastavaks, kasutatakse keskkonnasõbralikke tootmisvärve ning rõhutakse korduvkasutatavatele toodetele ja nende pikale elueale. Siinkohal seletame lahti mõned põhilisemad öko tootesarjad, mida Sulle pakkuda saame. Lisaks julgustame alati küsima lisainfot!
Peamiselt jälgime toodete puhul nelja aspekti
- Esiteks, et tooted oleksid valmistatud taaskasutatud materjalidest, mille päritolu oleks jälgitav.
- Teiseks kriteeriumiks on keskkonnale ja kasutajale ohtlike materjalide, nagu näiteks PBC vältimine ja et toodeteks võimalikult vähe plastikut.
- Kolmandaks tootmis- ja trükiprotsesside keskkonnasõbralikus.
- Neljandaks korduvkasutus ehk et tooteks oleks pika elueaga ja asendaksid ühekordselt kasutatavaid tooteid, nii nagu kangast poekott asendab kilekotte või termokruus asendab ühekordseid kohvitopse.
Impact
Impact sari on keskendunud positiivse mõju avaldamisele ja seda ennekõike läbi vee tarbimise vähendamise. Vee tarbimise all sedakorda ei mõelda mitte vee joomist, vaid tootmisprotsessides kasutatavat vett ja materjalide taaskasutamist ning seda terve tootmise vältel. Lisaks annetatakse iga Impact sarja toote müügi tulu pealt 2% Water.org organisatsioonile. Me usume sellesse, et jätkusuutlikus algab läbipaistvusega, mis omakorda on ühenduses erinevate protsesside jälgitavusega.
Miks just vesi? Vesi on ülemaailmne probleem, alates sulavast Arktikast kuni kuivanud ääremaadeni ja selle tagajärgi leidub kogu maailmas. Arvestades piisava ja kasutusvalmis vee puudumist, kogeb juba aastaks 2025 50% maailma elanikkonnast nn veestressi. Kuidas seda probleemi vähendada? Vastus on väga lihtne – taaskasutades. Võttes kasutusel taaskasutatud polüestri ja puuvilla, säästame tuhandeid liitreid vett.
Kuidas garanteerime, et tooted on valmistatud uuesti ringlusesse võetud materjalidest?
Siinkohal tuleb abiks AWARE ™ tehnoloogia, mille eesmärk on vältida tööstuse rohepesu ja tõestada taaskasutuse tõelisust. Kanga tootmiseks esmalt purustatakse plastikpudelid ja tootmisest ülejäänud puuvill, mis on sertifitseeritud globaalse taaskasutuse standardiga. Sellele lisatakse AWARE ™ osakesed, mis annavad toodetavale kangale unikaalse sõrmejälje. Kangapurust toodetakse lõng, peale mida toimub esimene skaneerimine, et tuvastada AWARE ™ osakesed ja nende olemasolul registreeritakse digitaalne jälg plokiahelasse. Iga kilo lõnga kohta on üks AWARE ™ jälgija. Järgmise sammuna toodetakse lõngast kangas ja kangast omakorda toode, peale mida toimub uuesti jälgimisosakeste tuvastamine ja väljastatakse sellekohane dokument. Tänu sellisele protsessile saame nii meie kui Sina olla kindlad, et toote valmimine on algusest lõpuni olnud autentne ja nii valmibki täielikult jälgitav polüestrist ja puuvillast valminud kingituste kollektsioon.
Transport
Üks viis teha keskkonnasõbralik valik, on eelistada keskkonda kiirusele. Hea näide sellest on näidiste tellimine. Kuigi meie näidistesaalis on mitutuhat toodet, on tihtipeale vaja tellida näidiseid juurde. 2020 aastal saavutasime mitmete tarnijatega kokkulepped, kus näidiste tellimisel saame valida nii õhu kui maadmööda liikuva transpordi vahel. Ajaliselt tähendab see 2-4 päeva pikemat ooteaega, kuid iga saadetisega säästame seeläbi umbes 3.3 kg süsihappegaasi. See ei pruugi tunduda suure kogusena, aga arvestades aastast näidiste hulka, tuleb kokkuvõttes arv päris suur. Et seda arvu vähendada, istutab üks meie põhitarnijatest iga 10 väljasaadetud näidise kohta ühe puu koostöös Treesforall organisatsiooniga. Just selliste koostööpartneritega töötamine on meile väga tähtsal kohal, et muudatused oleks ülemaailmsed ja nende tegemisel arvestataks ka suurema tarbimismahuga riikidega. Seega järgmisel korral, kui Sinu jaoks näidiseid tellime, arutame läbi need kiiruse vajaduse, et saaksime üheskoos rohelisema tuleviku poole astuda.
Milliseid materjale peamiselt soovitame eelistada?
Nisuõled
Tegu on jääkidega, mis jäävad alles peale nisu koristamist. Tegu on tugeva ja kerge kaaluga materjaliga, mis aitab hästi asendada plastiku kastutust. Sellest valmistatakse näiteks pastapliiatseid ja lõunasöögikarpe ning päikseprille
Klaas
Suurt osa klaasist saab lõputult taaskasutada, ilma et see kaotaks kvaliteedis. Klaasist valmivad paljud veepudelid ja muud jooginõud.
Taaskasutatud plastik
Miks mitte toota korduvkasutatav plastikpudel ühekorsetest plastikpudelitest, et omakorda nende tarbimist vähendada? Just selliseid lahendusi sihime plastiku taaskasutamisel ja sellest saab toote väga laia ampluaaga tooteid.
Taaskasutatud paber
Paberi taaskasutamisel on palju eeliseid, sellega säästab lisaks puudele ka energiat, vett ja õli. Taaskasutatud paberist pakume eelkõige pastapliiatseid ja märkmikke.
Bambus
Et kaitsta metsi ja vältida plastiku tootmist, on heaks alternatiiviks kasutada bambust. See on biolagunev ja tohutult kiire kasvuga kõrreline, mis taastab kiiresti ka metsamassiivi. Omaduste poolest on see lisaks ka väga tugev ning vastupidav ning sellest valmistatakse tänapäeval juba ka tekstiili, mis on elastne ning kaitseb hästi nii külma kui kuuma eest. Sellest imelisest taimest valmistatud kingitusi ja tarbeesemeid leiab meie tootevalikust väga palju - alustades tehnikatoodetest lõpetades särkidega.
Taaskasutatud puuvill
Puuvill on suurim naturaalset päritolu materjal, mis varustab terve maailma tekstiilinõudlust. Lisaks on võimalik tekstiilist tooteid toota eelpoolmainitud bambusest ja puuvilla järel võtab teise koha siis jute materjal. Taaskasutatud puuvilla kõrval, millest toodetakse enamasti näiteks poekotte ja seljakotte, valmivad enamus riided orgaanilisest puuvillast, millest saab lähemalt lugeda siit.