< Tagasi postituste nimekirja

TRÜKIKOOL. Vektorgraafika vs rastergraafika

Ettevõtte logo jm kujunduste toodetele trükkimiseks, graveerimiseks, tikkimiseks jne vajame üldjuhul vektorgraafikas faili. Rasterfailid ehk lihtsamini öelduna pildifailid enamike (trüki)tehnoloogiate puhul ei sobi.

Mis on rasterfail ja kuidas seda ära tunda?

Rasterfail koosneb pikslitest ehk väikestest „ruudukestest”, mis suurel hulgal koos võivad tekitada väga detailseid ning keerukaid pilte nagu näiteks maastikufoto või inimese portreepildi. Pildifaili suurendades muutub see varem või hiljem „udusemaks” ja nähtavale ilmuvad nimetatud ruudukesed ehk pikslid.

Levinud rastergraafika failide laiendid on .jpg, .png, .tif, .gif, .psd – ehk kui Teie logofaili või muu kujundusfaili lõpp on üks neist, siis ei ole kindlasti tegemist vektorgraafikas failiga.

Mis on vektorfail ja kuidas seda ära tunda?

Vektorgraafika on arvutigraafika liik. Vektorfail koosneb pikslite asemel väga paljudest väikestest vektoritest, milleks on enamasti punktid, jooned ja kumerused. Fail sisaldab ka matemaatilist algorütmi. Erinevad seadmed (nt laserlõikur või tikkimismasin) suudavad mõista vektorjoont, aga mitte piksleid rastergraafikas.

Levinud ja meile sobilike failiformaatide vektorgraafika failide laiendid on .pdf *, .ai (Adobe Illustrator), .cdr (CorelDraw), .eps, .svg.

*PDF laiendiga faili puhul ei pruugi siiski alati olla tegemist vektorgraafikaga. Ka rastergraafikas pildi võib ümber salvestada PDF failiks. Paraku ei muuda see kujutise olemust. Kõige lihtsam viis rastergraafikat vektorgraafikast eristada, on faili sisse zoom’ida. Kui kujutis muutub mingil hetkel servadest „karvaseks”, ei ole tegemist vektorfailiga.


Vektor vs raster – faili suurendamine

Kuidas teha pildifaili vektorgraafikaks?

Rasterpilti on võimalik vektoriks teha kahel viisil – automaatselt programmi abil teisendades või käsitsi ülejoonistades.

Automaatsel teisendusel proovib programm leida pildilt pindu, mida joonistada üle vektoris. Tulemus jääb enamasti stiliseeritud, sõltub palju algmaterjali kvaliteedist ja programmi võimekusest. Mida madalam on pildifaili kvaliteet, seda moonutatum jääb tulemus – pisikesed detailid kaovad sootuks, kujundid deformeeruvad jne.

Käsitsi ülejoonistamine annab korrektsema ja võimalikult sarnase tulemuse, kuid on ajamahukas ja eeldab vastava programmi olemasolu ning kasutamisoskust, mistõttu läheb selline teenus eraldi tasu alla.


Kujundusprogrammi poolt pildifaili automaatne teisendamine vektorgraafikaks